Перейти до основного вмісту

Тема. Краса і сила земної любові в трагедії В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта». Гуманістична цінність трагедії, її популярність серед інших поколінь


Тема. Краса і сила земної любові в трагедії  В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта». Гуманістична цінність трагедії, її популярність серед інших поколінь
Мета:  розкрити сенс авторського задуму трагедії Вільяма Шекспіра "Ромео і Джульєтта" як втілення    ренесансної ідеї права людини на кохання і земне щастя; з'ясувати особливості вирішення теми трагічного кохання В. Шекспіром; дослідити композиційно-смислові особливості трагедії "Ромео і Джульєтта", з'ясувати специфіку конфліктів; розвивати творчі здібності учнів, уміння формувати й висловлювати свої думки, довести, що трагічна смерть Ромео і Джульєтти є свідченням трагедії їх чистого кохання; розвивати  пізнавальні здібності учнів, вміння застосовувати знання із  зарубіжної літератури; удосконалювати навички виразного читання творів Шекспіра; виховувати в учнів почуття прекрасного, сприяти вихованню високих людських почуттів, непримиренності до зла та жорстокості; сприяти формуванню особистої гідності, розуміння цінності людських почуттів і життя загалом; виховувати здатність до сильних і щирих почуттів, оптимізм.
Обладнання:  текст твору, портрет Шекспіра, ілюстрації до твору,  презентація до трагедії «Ромео і Джульєтта», буктрейлер «Ромео і Джульєтта», музика до твору, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок застосування (закріплення) знань, умінь та навичок.

Епіграф:

Кохання може все і все здолає…
В. Шекспір
                                                                 Сумніших оповідей не знайдете,
 Ніж про любов Ромео і Джульєтти.
                    У. Шекспір  
Переклад Ірини Стешенко
Хід уроку
 І. Організаційний момент (емоційний настрій)
Привітання
Добрий день, діти! Добрий день, шановні гості! 
Ми раді вас вітати на нашому уроці.
Вступне слово вчителя (звучить музика)
Діти, зверніть увагу, що сьогодні у нас незвичайний урок. Незвичайний не лише тим, що на нашому уроці сьогодні присутні гості, а й тим, що сьогодні у нас - урок про красу і силу земної любові. Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство  з творчістю відомого митця, драматурга – В. Шекспіра і будемо говорити про  шедевр  у жанрі трагедії «Ромео і Джульєтта», що став одним із найдорогоцінніших перлин світової драматургії.
Велична і лірично-трагічна мелодія   ніби підноситься над землею і йде у вічність, туди, де назавжди оселились образи юних шекспірівських героїв Ромео і Джульєтти, чия сумна і водночас велична історія кохання ось вже понад чотириста років бентежить серця людей в усьому світі. Є в літературі імена героїв, які знайомі всім, навіть якщо людина не читала самого твору. Ці імена стали символами вічних цінностей.
Бесіда
Діти, як ви думаєте, чому я розпочала урок цими словами?
Батьки і діти — це любов і сльози,
Це вічне щастя і одвічний біль.
Це сонце і тепло, сніги й морози,
Мед на вуста й на вічні рани сіль.
Як на троянді — колючки і квіти,
Так і в житті є радість і печаль.
Високі мрії й дуже різні діти...
Чомусь таке трапляється, на жаль.
Всім хочеться все мати в ідеалі,
Причому водночас і без зусиль.
Щоб щастя без труда та без печалі
Пливло саме у руки звідусіль.
Та у житті такого не буває.
Запам’ятати треба в чому річ:
Зоря щаслива лиш тоді засяє,
Якщо трудитись будеш день і ніч.
А діти — це і щастя, і турбота,
Відповідальність і тривога теж.
Без відпочинку й вихідних робота,
Любов така, яка немає меж.
Надія Красоткіна


Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
Лиш приходить подібне кохання.
В день такий розцвітає весна на землі
І земля убирається зрання…
(В.Сосюра)
-      Як ви розумієте слово «кохання»?
- Яким буває кохання? (взаємним, невзаємним, небесним, земним, справжнім...)
 ІІ. Оголошення теми, мети та завдань  уроку
Завдання: виявити вплив оточуючих на головних героїв твору Ромео і Джульєтти;
       розвинути вміння давати оцінку прочитаного тексту, систематизувати, зіставляти, аналізувати, творчо осмислювати матеріал;
      створювати мотивацію для подальшого вивчення творчості Шекспіра, виховувати в собі інтерес до творчості і особистості;
      виховувати естетичні почуття через сприйняття класичної музики, творів мистецтва; вміння спілкуватися при роботі в парах.
III. Вивчення та закріплення навчального матеріалу
Слово вчителя
На наших  уроках  ми не тільки знайомимось із найкращими майстрами світової літератури та їх творами, а й подорожуємо різними країнами. Правда, подорож буде віртуальною, а здійснити її мені допоможете ви, учні 8 класу. Отже,  наш урок  водночас  урок-подорож.  І машина часу переносить нас –– у добу Відродження.
 Сьогодні ми відвідаємо Італію, і  перенесемося ми до прекрасної Верони, південної  запашної, здається, тільки й створеної для любові, радості і щастя людей, до наших безсмертних героїв.  Ромео і Джульєтта виросли і живуть в обстановці вікової ворожнечі їх родин, будь-яка дрібниця є приводом для сутичок. Незважаючи на це, саме в домі Капулетті, на балу, зародилося кохання юних Ромео та Джульєтти. Ми   маємо зрозуміти, чим ця трагічна історія кохання близька і зрозуміла вам, юним читачам ХХІ століття, які за своїм віком є майже ровесниками шекспірівських героїв.   
  Бесіда з учнями
-          Як ви думаєте про яку п’єсу Шекспіра піде мова?
Учень: Це трагедія В. Шекспіра «Ромео і Джульєта».
В кінці 16 століття, англійський драматург В. Шекспір створив п’єсу, яка стала безсмертною, яка дала життя балету Сергія Прокофєва, опері Шарля Гуно, безлічі малюнкам, існує ряд екранізацій трагедії. Це одна з найкращих трагедій, що була написана у перший період творчості Шекспіра. Ця п'єса сповнена любові, молодості та гуманізму.
Прослуховування буктрейлера «Ромео і Джульєтта»
-          А що ж лягло в основу історії створення твору? Давайте дізнаємося з якого джерела Шекспір почерпнув ідею для своєї п’єси. Історія створення.
Сюжет п’єси трагічний, вічний.  Але ми повинні мати на увазі, що перед нами не реальна історія двох молодих людей, а цілком умовні поетичні образи героїв, тобто, як в будь-якому художньому творі, є художній вимисел. Але автор так майстерно створив твір, що ми їх сприймаємо як живих реальних людей. 
Учень. Сюжет "Ромео і Джульєтта" веде нас до стародавньої італійської народної легенди, згідно з якою події, описані Шекспіром, справді мали місце на початку 14 століття в місті Вероні. Ще й тепер у цьому місті показують легендарну "гробницю Джульєтти". Шекспір був далеко не першим, хто опрацював цей сюжет, але він перший зумів зробити з нього геніальний художній твір. Відомо, що до створення зазначеної п'єси вже існувало кілька легенд і новел інших авторів про кохання двох представників ворогуючих сімей. В основу трагедії Шекспіра лягли три новели. Найраніша була написана в 1562 Артуром Бруком, відомим драматургом. Вона називалася «Трагічна історія Ромеуса і Джульєтти». Цю поему і вважають безпосереднім джерелом сюжету, на якому засновано твір «Ромео і Джульєтта».
- З чого розпочинається п'єса? Який персонаж з'являється на сцені? Чи не здалося вам це дивовижним? (У пролозі на сцену виходить хор і коротко повідомляє сюжет усієї  п'єси.)
Слово вчителя  
В давнину в античних трагедіях був такий персонаж - хор, що складався з групи акторів. Він висловлював думку автора, висловлював відношення до того, що відбувається, коментував події. Шекспір використав цей прийом древніх авторів, щоб відразу настроїти глядачів на трагедію.
Словникова робота
Драма: 1) один із трьох родів літератури, в основі якого лежить дія; 2) вид драматичних творів; 3) тяжка подія, нещастя, переживання, яке є причиною глибоких моральних страждань.
Трагедія – вид драми, в основі якої зіткнення сильних характерів, найчастіше закінчується загибеллю головних героїв у разі неможливості розв’язання конфлікту.
 - Визначте тему трагедії.
Тема: твір про жорстокість світу, про силу любові, про дорослішання  юних героїв.
- Де відбувається дія? Італії, у Вероні і Мантуї.)
- Що ми дізнаємося про життя Верони на самому початку твору?
(Тут багатьох років триває ворожнеча двох сімейств, причина її  давно забута, правителеві Верони і жителям ця ворожнеча вже давно набридла, оскільки вона приносить багато бід і як і раніше ллє кров.)
Прослуховування музики
- Який настрій втілений в цій музиці? (Настрій закоханності, страждання тривоги за коханого, хочеться любити).
- У чому незвичність ситуації, яка з'являється перед нами в п'єсі?
(Показано, як закохуються один в одного члени ворогуючих сімейств, самі юні представники прізвищ Монтеккі  і  Капулетті.)
- Згадайте, що таке сюжет, назвіть його елементи.
(Сюжет - це система подій в творі. Композиція твору: пролог, експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка, кінцівка.)
Робота над композицією твору. (Учні заповнюють квітку та обґрунтовують).
«Знайди відповідність».
Пролог передує основній дії твору.
Експозиція – де і коли відбувається дія, розповідь про головних героїв, їхні плани.
Зав’язка – рішення Ромео піти на вечірку.
Розвиток дії – несподівана закоханість героїв.
Кульмінація – епізод, коли Джульєтта погоджується на план брата Лоренцо.
Розв’язка – подвійна смерть героїв.
Кінцівка – примирення двох родин.                                                                
-  Що є способом характеристики героїв в драматичному творі?
(Їх монологи і діалоги, вчинки, відгуки про них інших героїв і авторські примітки, пояснення -  ремарки)
Сюжет твору
Учень. У п'єсі автор описує події, які відбуваються в італійському місті Верона. Два ворогуючі клани, дві сім'ї - Монтеккі і Капулетті, довгий час змагаються між собою. Ці чвари погубили двох чудових молодих людей. Ніхто зі старійшин роду Монтеккі і Капулетті вже не пам'ятав, через що почалася ця ворожнеча, але вона захопила і молодь, заважаючи їй жити. У родині Капулетті росте дочка. Джульєтті лише тринадцять років, вона слухняна, шанує батьків,  доки не зустрічає — Ромео Монтеккі, який із друзями проник в будинок Капулетті на бал. Ромео бачить Джульєтту, закохується в неї з першого погляду і забуває про свою колишню даму серця Розалін. Джульєтта теж закохується в Ромео, вони ховаються від усіх і дають один одному клятву відданості. Служитель монастиря Лоренцо таємно вінчає їх. А в цей час двоюрідний брат Джульєти Тібальт, вбиває найкращого друга Ромео. Ромео мститься за смерть друга і під загрозою страти змушений залишити місто. Розлука гірше від смерті.
Учень. Сім'я Капулетті налаштована видати Джульєтту за графа Паріса, і батьки нареченої розпочинають підготовку до весілля. Дівчина в розпачі шукає розради у брата Лоренцо, і він пропонує їй підступний план - випити напій, який занурить її в глибокий сон, схожий на смерть. Джульєтта буде спати, тим часом всі подумають, що вона померла, і таким чином вдасться уникнути фатального весілля. Ромео відправляють лист, в якому попереджають про цей план. Але, посланець не встигає попередити Ромео через карантин з приводу чуми, і звістка про смерть Джульєтти приходить раніше. Ромео повертається до Верони, щоб попрощатися з коханою. При вигляді померлої Джульєтти, не знаючи про те, що вона просто спить, Ромео випиває отруту, не в силах уявити собі життя без неї. Джульєтта прокидається, коли Ромео вже мертвий. Вона в розпачі вважає себе винною в смерті коханого, вихопивши його кинджал, вражає себе в саме серце. Ромео і Джульєтта гинуть, але не розлучаються. Вони вмирають разом, їхня любов перемагає смерть, тому що загибель молодих людей назавжди усуває вікову ворожнечу, їхня смерть змушує примиритися Монтеккі і Капулетті.
-          Можливо у когось є доповнення?
Учень. Кохання Ромео і Джульєтти — нестримне, чисте й героїчне — триває лише декілька днів і протистоїть давнім поглядам і відносинам середньовічної закляклості, під владою якої перебувають Капулетті й Монтеккі. Це справжній бій за вільне життя й права людини. Трагічна загибель дітей примирила нарешті ворогуючі родини, але якою ціною! Своєю смертю закохані немовби купують перемогу нового життєвого принципу — принципу миру, дружби, кохання. Горе втрати примушує Монтеккі і Капулетті зрозуміти, що безглуздою ворожнечею вони знищили власне майбутнє. У загибелі закоханих народжується нова істина: людські почуття святіші й значніші за вікові станові забобони. Так було й так буде завжди, доки живе людина.
-  Давайте простежимо, як створюються образи головних героїв, які змінюються під впливом своєї любові. Що говорить Ромео про любов на початку трагедії, до знайомства з Джульєттою?
- Чому герой так відгукується про любов? У чому справа?
- Коли ми уперше зустрічаємо Джульєтту? Про що йде мова?
- Як і де спалахує почуття юних героїв? Зачитайте уривки з тексту, в яких герої говорять про свої враження один  від одного.
- Що заважає їх любові?
- У чому бачать герої сенс життя?
Інсценізація уривку до трагедії «Ромео і Джульєтта»
Слово вчителя
Ромео і Джульєта завжди були символом кохання і вірності. І незважаючи на те, що смерть розлучила героїв, вони назавжди залишилися разом. Герої Шекспіра стали настільки популярними, що в багатьох країнах знайшлися їхні двійники, навіть в нашій Україні.
Ви мали знайти легенди про українських закоханих, з подібною долею. Давайте дізнаємось як ви впорались із цим завданням.
Повідомлення учня про українських Ромео і Джульєтту, Пелагею та Ромуальдо
Послухайте чудову легенду про українських Ромуальда та Пелагею, на заваді кохання яких стали найрідніші люди – батьки.
Було це дуже давно, в кінці ХVІ століття, у давньому місті Львові. У передмісті жили дві сім'ї: українського ремісника, в якій підростала красуня-донька Пелагея, і сім'я італійського купця, в якій був легінь-син Ромуальдо. Сім'ї дружили між собою, всім ділилися, допомагали один-одному у скруті. Діти виросли і покохали один одного. Здавалося, і батьки не були проти весілля. Але сім'ї були різної віри: християнської та католицької. У якій церкві вінчатися? Ось тут почалися сварки, які закінчилися бійкою. Батьки заборонили дітям навіть зустрічатися. Батько відправив Ромуальдо з караваном у Венецію. Повернувся юнак лише через півроку. А у Львові в цей час розгулялася страшна хвороба – чума. Всіх хворих вивозили якнайдалі від міста, де за ними доглядали монахи. Серед хворих була і Пелагея. Ромуальдо кинувся на пошуки, а коли знайшов ледве живу – сам доглядав за нею, всиляючи їй віру в одужання. Та смерть була невблаганною: спочатку забрала Пелагею, а за нею – і Ромуальдо. Але незадовго до своєї смерті Ромуальдо замовив два однакових надгробники, прикрашених двома серцями, лавровим вінком і надписом: «Тих, кого кохання з'єднало навіки, не здатна розлучити навіть смерть». Смерть дітей примирила батьків. Вони похоронили дітей на межі двох кладовищ: християнського та католицького, а вдячні потомки побудували українським Ромео і Джульєтті пам'ятник у центрі міста. Українські Ромео і Джульєтта
Молодий італієць Мікеліні з далекого острова Крит привіз до Львова велику партію вина, частину якого купив український купець. В помешканні купця Мікеліні побачив його дочку Пелагію і одразу ж закохався. Почуття закоханих було взаємним. Почуття закоханих були настільки сильними, що Мікеліні вирішив залишитися у Львові.
    
Робота в парах
Прослуховування музики
Виступ пар із обгрунтуванням своїх висновків (Учні зачитують цитати, які підтверджують силу кохання Ромео и Джульєтти, прикріплять на дошку риси характеру героїв).
1 пара  за образом Джульєтти
висновок :
Джульєтта по-дитячому безпосередня й відверта. Її почуття ще дрімають. Покохавши Ромео, вона починає краще розумітися на людських взаєминах — краще, ніж її батьки, які бажають бачити нареченим Джульєтти вельможного Париса. Адже ще деякий час тому вона була ладна придивитися до Париса. І, можливо, якщо б не сталася зустріч із Ромео на балу, відбувся б ще один шлюб, досить щасливий, на підставі доччиної слухняності перед бажанням батьків. Але Джульєтта визнає за краще вмерти, ніж одружитися з нелюбим. Дівчина першою починає розмову про одруження, у її словах, звернених до обранця, відчувається душевна зрілість і гідність люблячої жінки:  Повір мені, і я вірніша буду,
                                             Ніж ті, що хитро удають байдужість.
Те, що Джульєтті лише тринадцять років, ще раз доводить: великі почуття доступні й юним душам. «Любви все возрасты покорны»,— скаже про це пізніше геніальний російський поет. Відданість коханому, віра в Ромео, рішучість, горде усвідомлення власної правоти — усе це робить Джульєтту найяскравішим символом найпрекраснішого людського почуття.
Для Джульєтти любов - подвиг. Вона виступила проти встановлених правил, кинула виклик законам кровної помсти. Сміливість і мудрість Джульєтти проявилися в тому, що вона стала вище вікової чвари двох сімейств. Полюбивши Ромео, вона відкинула жорстокі установки суспільних традицій. Повага і любов до людини для неї вище умовностей. Вона не боїться піти проти волі своїх батьків, які пророкують їй в женихи блискучого Паріса. Нею рухає щире і глибоке почуття до вигнанця Ромео. Їй далекий практицизм, вона не хоче слухати поради годувальниці. З наївною дівчинки, полюбивши Ромео, вона виростає в прекрасну у своїй відданості жінку. У любові розкривається краса душі героїні, Джульєтта приваблює своєю щирістю, розумом і ніжністю.
2 пара  за образом Ромео
 висновок :
     Кохання перетворює героїв. Ніколи не вибачив би дотеперішній Ромео пихатому Тібальду в’їдливість і грубість. Люблячий Ромео стає терплячим. Кохання робить його розсудливим і по-своєму мудрим. Тільки коли Тібальд накидається на добродушного Меркуціо, Ромео береться за зброю. Ромео виростає в п'єсі на наших очах. Спочатку, до зустрічі з Джульєттою, це наївний юнак, що сам не розуміє своєї натури і своїх душевних запитів. Він вселяє собі, що закоханий у чорнооку Розалінду, за якою томно зітхає. Насправді це  надумане захоплення, яке не торкається по-справжньому його серця. Але, побачивши Джульєтту, Ромео відразу перероджується. Він миттєво відчуває, що вона - його обраниця, що з нею пов'язана його доля. Ромео стає дорослим, зрілою людиною, яка не просто мріє, але вже діє, бореться за своє живе почуття. З цієї хвилини всі його слова і вчинки сповнені енергії і рішучості, а разом з тим великою внутрішньою простоти і щирості.
Нарешті, коли Ромео отримує помилкову звістку про смерть Джульєтти, він ще раз перетворюється. Він відчуває, що для нього життя скінчилося; він ніби піднімається над собою і всім оточуючим, щоб подивитися на світ ззовні, з великої висоти. Ромео набуває ту проникливість і мудрість, ту відчуженість і об'єктивність, які властиві іноді старим людям, багато чого пережили.
Хвилинка відпочинку
Ми побачили багато гідних рис характеру наших героїв. Незважаючи на це, молоді люди гинуть. Спробуємо розібратися, чому так сталося?
Мозковий штурм.  Чому гинуть герої?
 Світ, в якому вони живуть, ще не готовий до гармонії, примирення, доброти і любові. Їх загибель обумовлена  причинами.
 1. Об'єктивна - це старовинна ворожнеча родин.
 2. Причина пов'язана з характерами самих закоханих. Вони занадто молоді, обидва істинні італійці за темпераментом: вони поривчасті, нетерплячі, гарячі, схильні до поспішних рішень і вчинків.
 3. Збіг обставин.
 Зачитування притчі вчителем  «КОХАННЯ ПЕРЕМАГАЄ СМЕРТЬ»
Піднявся чорний Ангел Смерті до сяючого Ангела Життя і сказав:
- Ти сидиш на небесному престолі, а я - під землею. Але страх смерті сильніший за життя, і ти повинен поступитися мені своїм престолом.
- Ні, радість життя сильніша від смерті! - вигукнув Ангел Життя.
- Люди радіють життю в дитинстві, але чим вони старші, тим частіше з острахом думають про смерть, - не погодився Ангел Смерті.
- У людей є творчість, а творчість - безсмертна! - Сказав Ангел Життя.
- Талант творити використовують лише одиниці, - посміхнувся Ангел Смерті.
- Віра в Бога дає людині віру в безсмертя, - гордо відповів Ангел Життя.
- Віра посилює страх. Люди бояться розплати за гріхи, - засміявся Ангел Смерті.
- Любов сильніше смерті! - вигукнув Ангел Життя. - Я доведу це.
Спустилися ангели на Землю і побачили матір, яка обіймала смертельно хвору дитину.
- Твоя дитина зцілиться, якщо ти віддаси за неї життя, - сказав Ангел Життя.
- Я з радістю помру за мого сина, - з усмішкою відповіла мати.
Потім ангели підлетіли до невтішного закоханого. Його кохану заточили у вежі за те, що вона полюбила бідняка.
- Я перенесу тебе у вежу, до твоєї дівчини, - запропонував Ангел Життя, - але вранці варта вб'є тебе.
- Мить поруч з коханою дорожча цілого життя без неї! - вигукнув юнак.
Ангели полетіли далі і побачили тяжко пораненого солдата.
- Я вилікую твою рану, але тобі знову доведеться битися, - сказав Ангел Життя.
- Якщо ти подаруєш мені сто життів, я всі їх віддам за Батьківщину! - відповів поранений солдат.
- Любов сильніша за страх смерті, - прошепотів Чорний Ангел і зник.
Характеристика Джульєтти (до зустрічі з Ромео і після).
Складання валентинки - характеристики з записів на кольорових наліпках.
Не закохана - закохана
Юна - енергійна
Наївна - мудра
Безтурботна – активна.
Характеристика Ромео (до зустрічі з Джульєттою і після).
Складання валентинки-характеристики з записів на наліпках
Мрійник - мужній
Меланхолік - відданий, відповідальний, рішучий.
Слово вчителя
Шекспір зображує героїв у динаміці. Вони проходять шлях від юності до зрілості за кілька днів. Це велике почуття змінює наших героїв. У цьому гуманістична ідея трагедії: любов повинна з'єднувати людей, вона сильніша ворожнечі, злоби і ненависті.
Випереджувальне завдання. Учні зачитують свої твори-мініатюри, які готували вдома на теми: “Сила справжнього кохання” та «Актуальність трагедії в наш час».
Твір-мініатюра «Сила справжнього кохання»
Серед усіх чудес світу найбільше чудо — це людина і кохання. Якби запитали людину, чи згодна вона прожити життя, не пізнавши цього почуття, я думаю, бажаючих би не було. І навіть якби запропонували вибрати щось одне серед таких цінностей, як гроші, влада, слава і кохання, то переважна більшість вибрала б останнє.
Так що ж це таке — кохання? З цього приводу є багато думок і визначень. Звичайно це стан душі людини. Але це стан такої сили потрясіння, захвату, захоплення, екстазу, який змінює людину фізично і духовно.
Але не всім людям від природи дано кохати. Дехто проживає життя, так і не пізнавши сили цього надзвичайного почуття, почуття, якого не купиш ні за які гроші. Воно або є, або його немає, і примусити себе кохати ніхто не може. Кохання не можна запланувати, воно не буває з примусу. Це надзвичайно тонке почуття, яке може зруйнувати необережне слово, погляд. Воно вривається в життя раптово, навіть коли не чекаєш, навіть коли це тобі не потрібно. З приходом кохання життя набирає сенсу, повноти, з людиною відбуваються метаморфози: вона співає, хоче слухати поезію, починає малювати, писати твори, музику, починає по-іншому бачити небо, квіти, зелень. Людина ніби в оп'янінні, емоції переважають над розумом. Кохання — це робота серця, емоцій, духу.
Дуже часто кохання буває одностороннім, і тоді воно перетворюєть ся на муку, причому ця мука теж найчастіше буває надзвичайної сили. У коханні налито не лише меду, а й отрути. Цікаво, що кохання ніби проходить кілька етапів, найчастіше три. Спочатку це платонічне замилування, романтика, квіти, музика. Пізніше — пристрасть, а потім — довіра, прив'язаність, спорідненість душ. Люди стають інколи ріднішими ніж брати і сестри по крові.
Актуальність трагедії
 Протягом усього часу існування людства взаємини між людьми відігравали визначальне значення у житті особистості. Людина не могла відчувати себе по-справжньому щасливою, якщо не складалися її стосунки з друзями, у родині, в особистому житті. Тож дружба, любов, кохання супроводжували наших пращурів так само, як супроводжують і сучасну людину.  Люди будь-якого віку та соціального статусу, безумовно, замислюються над питанням: що таке кохання?    І як і раніше - тільки любов і розуміння один одного цінуються.
Закоханим потрібно допомагати, а не вбивати їх бездушністю ... Це - завжди актуально ....
А ще - закоханому все одно - з якого клану його обранець, коли любов - справжня ... Для того, щоб бути разом люди люблячі здатні на все в усі часи ...

  Вічно юні і безсмертні Ромео і Джульєтта назавжди залишаться в наших серцях як символ нескінченної вічної любові! Вони назавжди разом. Ми знову і знову будемо згадувати цю дивовижну історію про вічну Любов!
Дискусія
-           Що занапастило Ромео і Джульєтту: сила їхнього кохання, сила ненависті їхніх родин, сліпий випадок чи, може, сама доля? (сила ненависті їхніх родин).
-           Чи варте кохання героїв такого трагічного завершення?
(Смерть Ромео й Джульєтти настільки впливає на їхніх батьків, що вони миряться й припиняють ворожнечу. Так любов двох юних героїв змінює людей. Те, чого не міг домогтися герцог своїми погрозами й карами, відбувається після смерті юних героїв, яка змушує батьків зрозуміти, наскільки жорстокою й безглуздою є їхня ворожнеча).
Слово вчителя
Любов Ромео і Джульєтти здобула перемогу над нелюдським звичаєм кревної помсти. Але ціна, сплачена за це, велика. Трагедія й полягає в тому, що тільки жертовність юних героїв могла зупинити мечі, готові без кінця проливати кров.
Хоча головні герої гинуть, та все ж фінал називають світлим?
-          У чому ж оптимізм трагедії? (Ромео та Джульєтта здатні на глибокі і чисті почуття, цінують любов більше, ніж власне життя).
Розгадування кросворду
Питання кросворду:
1. Ім’я одного з  головних героїв трагедії.
2. Назва міста, в якому відбуваються події трагедії.
3 і 4. Прізвища ворогуючих родин.
5. Родич князя, за якого хотіли віддати заміж головну героїню.
6. Ім’я головної героїні трагедії.
7. Назва міста, в якому переховувався головний герой трагедії.
8. Автор трагедії.

                                6





Д







Ж





4

У





К
5
Л





А
П
Ь

8


3
П
А
Є
 7
Ш

2
М
У
Р
Т
М
Е
1
В
О
Л
І
Т
А
К
Р
Е
Н
Е
С
А
Н
С
О
Р
Т
Т


Т
П
М
О
Е
Т


У
І
Е
Н
К
І


Я
Р
О
А
К







І






 Робоча картка
В. Шекспір «Ромео і Джульєтта»
Усеперемагаючий голос любові
  1. Любов – це …
  2. Ромео - … юнак (за словами ворога), … друг (мститься за Меркуціо), до старших ставиться з …, здатен на … й … почуття, цінує … дорожче за власне життя.
  3. Джульєтта - …
  4. Герої гинуть, тому що …
IV. Підбиття підсумків уроку
Прослуховування пісні
-          Чому трагедія закінчується смертю героїв?
-          Яке відчуття у вас залишилося після прочитання трагедії? (Сум («Сумніших оповідей не знайдете. Ніж про любов Ромео і Джульєтти».))
-          Герої гинуть. Чому ж у любові «усеперемагаючий голос»? (Примирення родин Монтеккі та Капулетті.)
-          Чим є «усеперемагаючий голос» для Ромео і Джульєтти? (Смерть за мить любові. Та в ній все життя; жадоба життя є неможливістю жити у світі постійної ворожнечі.)
-          Чому ж останній акорд все ж таки печальний? (Людина діяльна не може відмовитися від щастя земного, реального; звідси трагізм не тільки Ромео та Джульєтти, а й усього світу, в якому живе драматург.)
-          Повернімося до теми уроку: хто ж і що отримує перемогу: кохання чи смерть? Аргументуйте свою думку. (Кохання перемагає смерть).
-          Як ви думаєте, чому В. Шекспір закінчує трагедію смертю героїв?
-          Що стало головною причиною трагічної загибелі Ромео і Джульєтти?
-          Що дає зрозуміти смерть героїв?
Слово вчителя
Кожного року в італійському місті Вероні відбувається святковий карнавал, на якому обирають Ромео і Джульєтту. Це найвродливіші, найдобріші, милосердні, духовно багаті молоді люди. І кожного року в це місто приходить безліч листів з однією адресою: «Італія, Верона, Ромео і Джульєтті». Юнаки та дівчата з різних країн довіряють їм свої сердечні таємниці, проблеми, просять поради, допомоги.
 Перша любов, нехай  безрозсудна, наївна і смішна! Це найчарівніше, неземне почуття, коли не чуєш під собою землі і линеш назустріч вітру! Це почуття, що змушує тебе тремтіти і ні про що інше не думати!   Не важливо, наскільки  молодий ти, головне - наскільки серце твоє відкрито.    Кохання змінює людей, робить їх щасливими, очі в них сяють, вони стають ніби яскравішими. Не так легко знайти справжнє кохання, але це можливо, треба тільки вірити. 
Я бажаю вам усім здобути в житті справжню, світлу, чисту любов.  А хто має її – берегти. 
Прийшов час розлучитися з вічно юними і безсмертними Ромео і Джульєттою. Але ми не прощаємось з ними ... Вони назавжди залишаться в наших серцях як символ нескінченної любові! Вони назавжди разом.  Поет Н.Оболенський писав про цих героїв: «Нас двоє в світі: ти і я ...» Ми знову і знову будемо згадувати цю дивовижну історію про вічне Кохання.
Слово вчителя
-          Давайте підсумуємо побачене і почуте на уроці. Про що ми говорили на уроці?
Відповіді учнів
Учень.  Трагедія Шекспіра – це драматичний твір, в якому зображується зіткнення героя з світом, його загибель. Але в п’єсі Шекспіра нема трагедії, тут перемагають почуття. Хоча вони самі гинуть, але відстоюють своє кохання.
-          Давайте пригадаємо, якими ж словами, закінчується п’єса про Ромео та Джульєту?
 
Сумнішої оповіді не знайдете,
Ніж про любов Ромео і Джульєтти.

-        А тепер подумайте і скажіть, а якими словами  ви б закінчили цю пєсу?

Учень. Я думаю, що можна завершити так :
 
Прекраснішої оповіді  не знайдете,
Ніж про любов Ромео і Джульєтти.

Тому що історія юнних героїв живе у віках, не залишаючи байдужими нікого, а імена Ромео і Джульєти викликають в нас найпіднесеніші почуття, повагу до їх стійкості і вірності.

А тепер висловіть свої думки та почуття продовжуючи  речення:
Твір Шекспіра примушує задуматись над ………….
Трагедія навчила мене……….
Як би я був Ромео ………
Як би я була Джульєта………..

Слово вчителя
На згадку про наш урок я пропоную зробити колаж.
На сердечках написати ваші думки про кохання.

На завершення нашого уроку хочу сказати:
Ми привідкрили завісу у світ Шекспірівських творів. Сподіваюсь, що цей урок збагатив вас новими знаннями, пробудив бажання і надалі знайомитися із надбаннями талановитого драматурга, творіння якого до цього часу не сходять зі сцени театрів.
Великий драматург навіть не підозрював, яким довгим буде життя його трагедії «Ромео і Джульєтта». Я бажаю вам всім знайти свою справжню, світлу та чисту любов.

V. Оцінювання учнів. Мотивація виставлених оцінок
Вам, діти, дякую за працю.
Ви всі молодці!

VI. Домашнє завдання
Написати лист до Ромео чи Джульєтти.

Коментарі